SUPERSTOCK TROPHIES

Keith Walker Cup – Club Championships – Shane Harwood
Rawson Cup – Season Points – Blair Cunningham
Hammond Trophy Points – Local cars – 1st open race each night – Trevor Lineham
F W D Day Points Trophy Points – Local cars – All races except teams – Alex Hill
Railway Hotel Cup – Grid Starts – Blair Cunningham, Anthony McKenzie, Alex Hill & Trevor Lineham
Greenham Shield – Best Presented – Blair Cunningham
Pulley Hard luck Shield – Hard luck – Luke Ewing
Malcolm Russ Rookie Trophy – Rookie – Ken Nolan
Neil Ching Trophy – Driver with most stirrer points over season – Ken Nolan
Bata NZ Cup – Easter Championships – Malcolm Ngatai 19C
Sellars Trophy – Best Pit Crew – Alex Hill
Tony Coppell Trophy – Most popular Superstock driver – Shane Harwood
Adcock & Donaldson Best Pairs Trophies – Best Pairs – Brett Nicholls & Josh Nell
Dave Scott Memorial Trophy – Shane Harwood
Trackman Trophy – Brett Nicholls

STOCKCAR TROPHIES

Muckle Family Trophy – Best Presented Stockcar – Shane Brooks
Teece Family Trophy – Season Points – Keightley Teece
Allparts International Trophy – Club Champion – Brad Neiman
Top of the South Trophy Easter Championship – Keightley Teece
Murfz1 Imports Trophy – Rookie – Dylan Clarke
Footie Signs & Design Trophy – Grid Starts – Brad Neiman, John Everett & Keightley Teece
Mobil Stoke Automotive Trophy – Hard Luck – Cody Teece
Top of the South Speedway Trophy – Best Pairs – Dylan Clarke & John Everett
Collier Family Trophy – Stirrer – Tony Frost
Trackman Trophy – Keightley Teece

SIDECAR TROPHIES 

Bower Honda Trophy – Club Championships – Adie Drake & Kieran Satherley
Liquorland Trophy – Season Points – Shaun Solly & Rosie Taylor
Kyle Cup – Grid Starts – Sam Satherley & Tony McKenzie
Horatio’s Cup – Best Presented – Shaun Solly & Rosie Taylor
Bott & Galey Hard luck Trophy – Hard luck – Brent Steer & Kyle Ball
Warwood Trophy – Most Improved – Stuart Anderson & Shaun Harris
Noel & Frankie Trophy – Best Pit Crew – Zayne Bourke 23N
Mark Thorn Memorial Trophy – Adie Drake & Kieran Satherley
Brett Lusty Memorial Trophy – Adie Drake & Kieran Satherley
Trackman Trophy – Adie Drake & Kieran Satherley
Ansco Engineering Pairs Trophy – Best Pairs – Adie Drake & Kieran Satherley / Lionel Green & Shayne Breach

SUPER SALOON TROPHIES 

Trackman Trophy –  Ian Burson
Super Saloon Competitors agreed to not contest some of their trophies for the 2016/2017 Season

MIDGET TROPHIES

Kathie Gibbon Trophy – 1st Nelson Car Home – Easter Gavin Wilkie
Trackman Trophy – Tom Lumsden 9C
Midget Competitors agreed to not contest some of their trophies for the 2016/2017 Season

T Q MIDGET TROPHIES 

Ian Rodger Trophy – Club Championships – Alicia McLauchlan
Bloomfield Family Trophy – Season Points – Jayden Corkill
Stone Family Trophy – Grid Starts – Dylan Stone-Cuthbert, George Crosbie & Jayden Corkill
Independent Beer Systems Trophy – Best Presented – Dylan Stone-Cuthbert
Hard luck T Q Trophy – Hard luck – George Crosbie
TQ Rookie Trophy – Rookie – Shane Robertson
Trevor Francis & Colin Robinson Trophy – Most Improved – Dylan Stone-Cuthbert
Top of the South Trophy – Easter Championship – Jayden Corkill
Courier Systems Cup – Easter Championship – 1st Nelson TQ Home – Jayden Corkill
Bloomfield Trophy – Best Pit Crew – Alicia McLauchlan
Robin Bloomfield Trophy – Driver Who Has Helped Others – Morgan Frost
Bloomfield Trophy – Most Popular TQ Driver – Alicia McLauchlan
Trackman Trophy – Jeremy Webb 8C

PRODUCTION SALOON TROPHIES 

Sheryl Heyward Trophy – Season Points – Vaughan Cornelius
Seeka Panels & Parts Trophy – Season Points – Runner-up – Dave Leitch
Steve Saunders Trophy – Grid Starts – Vaughan Cornelius
Nelson Tow & Salvage Trophy – Most Points – 1st race – Dave Leitch
Bush Tavern Cup – Most Points – 2nd race – Dave Leitch
Telephone House Trophy – Most Points – 3rd race – Vaughan Cornelius
Trevor Evans Trophy – Most consistent driver – not in 1st, 2nd or 3rd – Tony Diedrichs
Kai Fish Trophy – Best Presented – Pam Nixon
Challenge Marine Trophy – Hard luck – Darryl Bridge
Sutton Trophy – Rookie – Vaughan Cornelius
Recreation Hotel Greymouth Trophy – Most Improved – Vaughan Cornelius
Heyward Logging Trophy – Best Pit Crew – Black Racing Team
Peter Guthrie Paint & Panel Trophy – Club Champion – Jonathon Sutton
Ocean Health Trophy – Class Sportsperson – does the most for the class – Shannon Marr
Leonard Pellowe Memorial Trophy – Best Pairs – Vaughan Cornelius & Shawn Keen
Trackman Trophy – Dave Leitch

STREETSTOCK TROPHIES

Nelson Speedway Assn. – 1st Trophy Club Championships – Steven Soper
Nelson Speedway Assn. – 2nd Trophy Club Championships – Cody McCarrison
Nelson Speedway Assn. – 3rd Trophy Club Championships – Bradley Evans
Higgins Auto Dismantlers Trophy – Grid Starts – Cody McCarrison
Stephen Neal Memorial Trophy – Best Presented – Bradley Evans
Marazion Cattery Streetstock Hard luck Trophy – Hard luck – Ryan Musgrove
Ron Frost Memorial Trophy – Rookie – Josh Nell
Ron Frost Stirrer Trophy – Driver who has won shovel most over season – Ryan Musgrove
Donker Family Trophy – Most Spectacular Streetstock – Steven Soper
Sportsperson of the Year Trophy – Streetstocks – Neville Soper
Richmond Exhaust & Radiators Trophy – Hit to Pass – Cody McCarrison
Richmond Exhaust & Radiators Trophy – Season Points – Gordon Ingham
Richmond Exhaust & Radiators Trophy – Runner Up Season Points – Cody McCarrison
Trackman Trophy – Neville Soper

YOUTH MINISTOCK TROPHIES 

SBS Trophy – Youth Ministock Sportsperson – Cameron Thompson
Porter Racing Trophy – Most Improved 1st year driver – Jonti Austin
Colin Biggs Memorial Trophy-  Club Champion – Hamish Carter
Ministock Mania Trophy – Novice 1st year driver – Jordan Paratene 11c
Ministock Mania Trophy – Experienced Raced for more than 1 season – Hamish Carter
ProKarts Best Pairs Trophies – Best Pairs – Wade Sweeting & Sophie Rangi
Footie Signs & Design Trophy – Best Presented – Raiden Hearne
Trackman Trophy – Hamish Carter

TEAMS

McCall Trophy – Superstocks – Tigers v Glen Eagles – Nelson Tigers
Stockcar Teams Brawl Trophy – Stockcars – Tasman Thunder
Martin-Dumelow Trophy – Stockcars – Thunder v Crushers – Tasman Thunder

OVERALL

Hebberd Cup – Sportsperson of the Year – Alicia McLauchlan
Harrop Cup – Member who does the most for the Club – Geoff Watson
Tony Coppell Memorial Tray – Club Official of the Year – Shara Higgins
Birdling Competitor of the Year Trophy – Competitor of the Year – Keightley Teece
Presidents Cup – Class or Group that promotes the club Nelson Speedway – Committee
Dave McCall Cup – Teams of the Year – Tasman Thunder
John Pomeroy Memorial – Competitor of the Night – Opening Night Ian Burson

President’s Award of Distinction – Cameron Thompson

Allocated Titles

South Island Stockcars 1st – Keightley Teece
South Island Stockcars 2nd – Cody Teece
South Island Stockcars 3rd – Tim Ross
South Island Midgets 2nd – Gavin Wilkie